У Конституційному Суді оскаржують скасування перерахунку пенсій держслужбовцям


пенсія

19 квітня 2018 року до КСУ надійшло подання депутатів Верховної Ради України, в якому вони просять визнати неконституційними норми про скасування перерахунку пенсій держслужбовців в зв’язку з підвищенням зарплат діючих державних службовців, які діяли до набрання чинності нового Закону України “Про державну службу”.

У поданні зазначено, що з 2003 року діяла норма у ЗУ «Про державну службу» від 1993 року, яка дозволяла  пенсіонеру держслужби отримувати підвищення своєї пенсії виходячи із того, яку заробітну плату отримує державний службовець такого самого рангу та на тій самій або аналогічній посаді, тобто у разі підвищення посадових окладів працюючих держслужбовців проводився перерахунок раніше призначених пенсій.
Однак з 2015 року уряд отримав повноваження визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Однак положень у своїх актах, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Кабінет Міністрів не встановив. До того ж після набрання чинності новим Законом «Про державну службу» у 2016 році, втратили чинність норми статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3723-ХII. Натомість у статті 90 нового Закону закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Стаття 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає підстави перерахунку призначених пенсій, але підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до них не віднесено.

«Таким чином, починаючи з 01.12.2015 року державні службовці, які вийшли на пенсію, не отримують перерахунку пенсії внаслідок підвищення заробітної плати діючих державних службовців. При цьому часто вони не мають і можливості повернутися на державну службу для того, щоб здобути вищу пенсію, оскільки їх вік перевищує граничний вік перебування на державній службі», — йдеться у конституційному поданні.

Тому народні депутати просять Конституційний Суд визнати такими, що суперечать Конституції України:

  • статтю 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VІІІ;
  • положення підпункту 1 пункту 2 Розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII в частині визнання такою, що втратила чинність статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ;
  • підпункт 3 пункту 11 Розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII;
  • пункт 5 Розділу III Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII.

У разі якщо КСУ визнає неконституційними вищезазначені норми, то з дня набрання чинності відповідного рішенням Конституційного Суду України відновиться законодавча підстава для перерахунку пенсій у підвищення зарплат працюючим держслужбовцям.
___________

Не пропустіть актуальні публікації підготовчих матеріалів та онлайн тестів нашого сайту!!!